Klienci którzy są na etapie projektowania domu lub budowy przy zakupie bramy garażowej często zostają zaskoczeni wysokością stawki podatku VAT i zasadami jego naliczania w przypadku zakupu bramy garażowej. Dlatego też chcemy wyjaśnić Państwu jak to naprawdę wygląda w świetle przepisów VAT w polskim prawie.
Ogólne zasady naliczania podatku VAT przy bramach garażowych:
8% VAT – nalicza się klientowi wtedy, gdy korzysta on razem z usługą montażu bramy garażowej u dostawcy, u którego brama została zakupiona i garaż jest integralną częścią domu, czyli znajduje się w jednej bryle (wspólne mury) z budynkiem mieszkalnym. W tym przypadku klient otrzymuje i ma na fakturze usługę montażu bramy, nie zaś samą bramę garażową i montaż osobno. Nie ma możliwości zakupu bramy z 8% podatkiem VAT nawet wtedy, gdy garaż jest w jednej bryle z domem, ale klient decyduje się na samodzielny montaż lub zleca usługę montażu bramy innej firmie. Jest to niezgodne z polskim prawem budowlanym – i nie mamy na to wpływu.
23 % VAT – nalicza się w przypadku, gdy garaż jest wolno stojący, bez znaczenia jest czy klient kupuje bramę razem z montażem czy też bez. Stawka ta obowiązuje także przy zakupie samej bramy bez usługi montażu.
WAŻNE !!! - radzimy przemyśleć ewentualny zakup bramy już na etapie wyboru projektu domu i wziąć pod uwagę jakie dodatkowe koszty mogą wyniknąć gdy garaż jest wolno stojący.